Hall of Fame

Tälle sivulle on koottu Suomen Jääkiekkoliiton, Kiekkoreippaan ja muiden tahojen vuosittain palkitsemia pelaajia, toimihenkilöitä sekä muita tahoja. Lisäksi sivuille on listattu muita kunnianosoituksia, nimityksiä valmentajaryhmiin, Pohjola-leireille, maajoukkueisiin, ym.

Oikopolut kausiin: 2009-2010 2010-2011 2011-2012 2012-2013 2013-2014 2014-2015 2015-2016


Jääkiekkoliiton ansiomerkkien saajat

  • Kultainen ansiomerkki: Pentti E. Rantanen, Eero Jantunen, Teemu Hiltunen, Veijo Huovinen, Ilkka Vuorio, Reijo Mäki-Korvela, Reino Pylkkö, Jarmo Saarela, Ilkka Kaarna, Tapani Alenius, Pekka Mantere, Ari Suomalainen, Jussi-Matti Salmela
  • Hopeinen ansiomerkki: Jukka Elomaa, Markku Koivunen, Pertti Mantere, Veli-Pekka Roiha, Tauno Viitanen, Seppo Kujala, Martti Rask, Hannu Kuisma, Satu Piiparinen, Mika Uuttu, Pasi Volotinen, Martti Malinen, Reijo Loukiainen, Marko Pölönen, Tomi Ahvenainen, Herkko Koski
  • Pronssinen ansiomerkki: Kari Hänninen, Olli Ihalainen, Juhani Kinnunen, Pertti Mantere, Hannu-Pekka Rask, Kari Staff, Lasse Summa, Risto Tikka, Ari Airaksinen, Kari-Pekka Eronen, Päivi Eronen, Jouni Kantonen, Heikki Launiemi, Juha Mourujärvi, Vesa Parikka, Timo Pasanen, Marko Patrakka, Jarkko Piiparinen, Kari Räty, Timo Sinkko, Tarja Volotinen, Jorma Väkeväinen, Salla Natunen, Tero Kaasinen, Samuli Korjus, Jari Heiskanen, Jyri Valjakka, Petri Villa, Alpo Leppänen, Markus Juurikkala, Vesa Petäjä

Kausi 2016 - 2017

Kehittynein pelaaja Kehittynein pelaaja Respect -pelaaja
B 1 Juuso Arola Joona Lehtinen Teemu Natri
B 2 Leevi Juselius Veeti Luumi Anton Mäkelä
C 1 Aapo Tuominen Kim Nieminen Oskari Heikkinen
C 2 Justus Jaakkola Toni Ahonen Aku Ripatti
D1 (-03) Veeti Suur-Askola Axel Skinnari Asko Korajoki
Aleksi Moilanen Rene Malmström Aatu Sarikka
D2 (-04) Miska Kollanen Valtteri Korhonen Emmi Kortesaari
Eero Muuronen Petter Tiainen Eetu Huhtaranta
E1 (-05) Santeri Lopakka Helmi Uotinen Jerry Hyvärinen
Jose Savolainen Ukko Sihvonen Aatu Kokko
E2 (-06) Oskari Käki Ossi Arminen Niklas Savolainen
Ville Leppisaari Topi Jokinen Jaakko Koskela
F1 (-07) Joel Teva Anton Järvinen Niko Sipilä
Totte Kivekäs Samu Alalauri Veeti Honkala
F2 (-08) Luca Kampman Rasmus Lattu Mici Kasurinen
Patrik Stefanski Jooa Strand Lauri Rantanen
A City Jesse Korhonen Aleksi Ihalainen Juuso Kukkonen
B City Daniel Kuusisto Abdulrahman Alhalwani Aatu Rousku
C-juniorit Juho Koivula Anttu Kemppainen Julius Makkonen
D-juniorit Onni Halme Leo Lilja Severi Kemppainen
E-juniorit Onni Ala-Kauhaluoma Gerhard Lillepool Ville Ahola
F-juniorit Juuso Honkanen Tinja Markkola Joona Savolainen
  • Pitkäaikaisesta seuratoiminnasta: Kati Eerola, Ari Rämö, Santtu Venäläinen, Ilkka Kaarna
  • Kauden valmentaja "Kari Eloranta -palkinto": Juhamatti Yli-Junnila C1
  • Kauden juniorivalmentaja "Sinettiseura -palkinto": Pete Valkeamäki D1
  • Kauden mv-valmentaja: Toni Ikonen D1
  • Kauden joukkueenjohtajat: Markku Ahonen C2, Tuomo Tuuli C2, Harry Koskela E2
  • Kauden huoltajat: Jukka Laine C1, Petri Savolainen E2
  • Kauden erotuomari: Joonas Kakko LJT
  • HOPPY HOCKEY Junnukiekkohenkilöt: Mikko Myllylä Kiekkokoulu, Miikka Lahti F, Timo Aaltonen E, Milla Patiala-Halme D, Miia Halttu C, Janne Makkonen B, Marita Auranen A
  • Pohjola-leiriltä jatkoon: Matias Rajaniemi (-02)
  • Valmennusrahasto -stipendi: Elias Vilen (-01)
  • Pelicanstie -pelaaja "Hannu Koskinen -palkinto": Tomi Leppänen (-03)
  • Kehittynein D-juniori "Naisjaoston palkinto": Visa Lehtinen (-03)
  • Kauden A-nuori "Erkki Laine -palkinto": Miika Tiihonen (-97)
  • Lupaavin juniori "Janne Laukkanen -palkinto": Leevi Tukiainen (-00)
  • Kauden maalivahti "Pasi Nurminen -palkinto": Conrad Mölder (-99)
  • Kauden puolustaja "Toni Lydman -palkinto": Santtu Kinnunen (-99)
  • Kauden hyökkääjä "Marko Jantunen -palkinto":Jesse Liuksiala (-99)
  • Kauden ikäluokka "Jari Litmanen -palkinto": D1 (-03)
  • Kauden joukkue "Tuomo Järvinen -palkinto": C1 (-01)
  • Reipas Ikonit: Eloranta Kari, Hakulinen Yrjö, Heikkinen Pertti, Jantunen Eero, Koivunen Markku, Koivunen Mauri, Koskinen Hannu, Kytölaakso Martti, Mikkola Heikki, Nyman Harri, Parviainen Jari, Rask Martti, Toivanen Harri


Kausi 2015 2016


Kehittynein puolustaja/MVKehittynein hyökkääjäRespect -pelaaja
B 1Samu KaasinenValtteri TanninenEetu Tervala
B 2Samu VäinöläValtteri HelminenArttu Uuksulainen
C 1Petteri RiihinenJuuso JämsenJulius Korjus
C 2Elias LindqvistMiko RautamaKim Nieminen
Kehittynein pelaajaRespect -pelaaja
D1 (-02)Niki BrofeltPyry PaakkiJasper Mattila
Iiro HerkepeusKimi KarlssonValtteri Laasonen
D2 (-03)Samu PölönenEeli SaxlinWaltteri Viittanen
Axel SkinnariAaron BollströmUkko Laakkonen
E1 (-04)Taavi VolanenNiklas Lähteenmäki Petja Lempinen
Jesse KiiskinenAkseli SavolainenEmil Lång
E2 (-05)Jasper LattuLeevi Koskinen
Leo Honkatukia
Verneri VauhkonenEmil SimbergMiko Kasurinen
F1 (-06)Otto-Oskar JääsalmiHugo HietanenJuuso Jaatinen
Kasper JääskeläinenTuomas PurtiloOliver Stefanski
F2 (-07)Hugo HelminenRomeo MikkonenMiska Karjunen
Timi Aitta-AhoJuho HyppönenJuho Piiparinen
A CityTroy RavanttiJuuso KauppinenHenri Uotila
B CityJukka RantanenTouko HämäläinenJesse Korhonen
C-junioritKimmo KokkonenVeeti MäkeläJalmari Mattila
D-junioritMiro SalminenJaakko KiveläLeevi Gustafsson
E-junioritSanteri SuominenJesse VäisänenMiska Kollanen
F-junioritMaksim VoziyanuJoel TevaElisa Korajoki
  • Kauden valmentaja "Kari Eloranta -palkinto": Jari Parviainen C2
  • Kauden juniorivalmentaja "Sinettiseura -palkinto": Taneli Tiira D2
  • Kauden mv-valmentaja: Kimmo Kytölaakso B1
  • Kauden joukkueenjohtajat: Kimmo Tikka D2, Mika Perälä D2, Pekka Sipilä F2, E2
  • Kauden huoltajat: Joni Lappalainen B2, Jukka Rokio C1, Jyri Valjakka D2, C2
  • Kauden erotuomari: Eevert Taipale LJT
  • HOPPY HOCKEY Junnukiekkohenkilöt: Petri Ranta Kiekkokoulu, Jouni Koponen F, Mika Hukka E, Katri Seurujärvi D, Niina Ohvo C, Arttu Koivunen A-B City
  • Pitkäaikaisesta seuratoiminnasta: Merja Helminen, Mika Saarinen, Vesa Tamminen, Kari-Pekka Eronen
  • Valmennusrahasto -stipendi: Roope Mäkitalo (-98)
  • Pelicanstie -pelaaja: Toni Ahonen (-02)
  • Kehittynein D-juniori "Naisjaoston palkinto": Kristian Honkanen (-02)
  • Kauden A-nuori "Erkki Laine -palkinto": Juho Veneskari (-96)
  • Lupaavin juniori "Janne Laukkanen -palkinto": Severi Lahtinen (-98)
  • Kauden maalivahti "Pasi Nurminen -palkinto": Eetu Uotinen (-01)
  • Kauden puolustaja "Toni Lydman -palkinto": Valtteri Tanninen (-98)
  • Kauden hyökkääjä "Marko Jantunen -palkinto": Severi Lahtinen (-98)
  • Kauden ikäluokka "Jari Litmanen -palkinto": D2 (-03)
  • Kauden joukkue "Tuomo Järvinen -palkinto": B2 (-99)
  • Kuukauden juniori
    • joulukuu: Joel Teva HH F, Oskari Kuntonen D1, Elias Vilén C1
    • tammikuu: Miska Kollanen HH E, Topias Rantanen D2, Rasmus Rintala C2
    • helmikuu: Jasper Javanainen F2, Tuukka Saarinen E1, Elmeri Lehtonen HH C
    • maaliskuu: Tuomas Purtilo F1, Jerry Hyvärinen E2, Oula Seurujärvi HH D
  • U20 Maailmanmestarit: Emil Larmi, Eetu Sopanen, Sebastian Repo ja Miska Siikonen
  • Päijät-Hämeen vuoden urheiluseura, PHLU
  • Vuoden tekijä (SJL Häme): Jyri Valjakka

Kausi 2014 - 2015

Kehittynein puolustaja/maalivahti Kehittynein hyökkääjä Respect-pelaaja
B1 Jere Korhonen Jere Pekkanen Miika Tiihonen
B2 Aleksi Ek Aku Hannula Leevi Pekkarinen
C1 Santtu Kinnunen Jerkko Rämö Joona Nevalainen
C1 Team Jere Talasoja Santeri Peltokoski Valtteri Helminen
C2 Miika Männikkö Aaro Rokio Joona Lehtinen
D1 Petteri Riihinen Tino Haikala Juho-Eemeli Veikkolainen
Kehittynein pelaaja Respect-pelaaja
D2

Oskari Lång
Joonatan Hanhijärvi
Kristian Honkanen
Aaro Yli-Heikkilä

Janne Berg
Justus Jaakkola

E1

Topias Rantanen
Eetu Kivistö
Kaarlo Kuusisto
Miika Honkanen

Leevi Vironen
Aatu Sarikka

E2

Noa Ahlfors
Akseli Savolainen
Jami Peltonen
Julius Talja

Lenni Vironen
Antti Virolainen

F1

Leo Honkatukia
Tomas Mustonen
Niko Sipilä
Niklas Nikkilä

Aatu Kokko
Leevi Koskinen

F2

Niilo Vattulainen
Eelis Silvennoinen
Tuukka Salmi
Niklas Savolainen

Akseli Reimari
Vilho Sivonen

Kehittynein pelaaja Respect-pelaaja
B City Henri Uotila Juuso Kaukiainen
C-juniorit Joonas Ohvo Mikko Otranen
D-juniorit Markku Karppinen Dan Sundkvist
E-juniorit Miska Kollanen Severi Kemppainen
F Etelä Santeri Virtanen Dominic Ojala
F Pohjoinen Olli Malinen Lauri Vesanen
  • Kauden valmentaja - Kari Eloranta -palkinto: Teemu Leppänen B2
  • Kauden juniorivalmentaja - Nuori Suomi -palkinto: Juhamatti Yli-Junnila D1
  • Kauden maalivahtivalmentaja: Jani Pekkarinen D1
  • Kauden joukkueenjohtaja: Marko Männikkö C2, Janne Makkonen D2
  • Kauden huoltaja: Tiina Kellokoski B2, Pekka Jutila C1
  • Kauden erikoispalkinto: Tommi Niemelä, Pelicans A-nuoret
  • Kauden viestintäteko: Pelicans A-nuoret (Marko Pykälä, Steve Cocker)
  • Kauden GM: Pasi Talasoja C1 Team
  • Hoppy Hockey junnukiekkohenkilöt: Kimmo Koivula B City, Suvi Salokoski C, Tero Pesonen D, Joonas Kakko E, Anu Ahola F, Filip Stefanski Kiekkokoulu
  • Pitkäaikaisesta seuratoiminnasta: Ari Rämö, Mikko Gumer, Antti Helminen, Vesa Parikka
  • Kauden erotuomari: Ville Pekkola, LJT
  • Valmennusrahasto-stipendi: Severi Lahtinen (-98)
  • Pelicanstie-pelaaja: Jeremias Koskipalo Pelicans 2000 (-01)
  • Kehittynein D-juniori - Naisjaoston palkinto: Miika Männikkö (-01)
  • Kauden A-nuori - Erkki Laine -palkinto: Eetu Elo (-96)
  • Lupaavin juniori - Janne Laukkanen -palkinto: Lauri Heino (-97)
  • Kauden maalivahti - Pasi Nurminen -palkinto: Sami Suni (-98)
  • Kauden puolustaja - Toni Lydman -palkinto: Jesse Ahonen (-97)
  • Kauden hyökkääjä - Marko Jantunen -palkinto: Roope Mäkitalo (-98)
  • Kauden ikäluokka - Jari Litmanen -palkinto: D1 (-01)
  • Kauden joukkue - Tuomo Järvinen -palkinto: B2 (-98)
  • Edustustehtävät maajoukkueissa: Toni Hannukkala (-97), Lauri Heino (-97), Jarkko Pynnönen (-98)
kuukauden pelaaja kuukauden toimihenkilö
Marraskuu Patrik Satosaari D1 Juhamatti Yli-Junnila, valmentaja D1
Joulukuu Niklas Lattu E1 Jyri Valjakka, huoltaja D1 & E1
Tammikuu Aatu Juntunen F1 Pekka Sipilä, joukkueenjohtaja F1
Helmikuu Roope Mäkitalo B1 Jari Heiskanen, huoltaja B1
Maaliskuu Jerkko Rämö C1 Kati Eerola, joukkueenjohtaja-rahastonhoitaja C1
  • Pelicans B2 SM pronssia
  • Kreipas Turkoosit C2 AAA-sarjan pronssi
  • Vuoden tekijä (SJL Häme): Kirsi Ahola
  • U20 MM-kisat: Hannes Björninen (Pelicans, Liiga)

Kausi 2013 - 2014

Kehittynein puolustaja / maalivahti Kehittynein hyökkääjä Gentlemanpelaaja
B1 Matti Okker Kasper Ruohonen Niki Huovinen
C1 Toni Jutila Roope Mäkitalo Valtteri Kantola
C2 Juuso Arola Matias Huhtala Eevert Taipale
C2 Team Matias Toivainen Eetu Nevala Valtteri Helminen
D1 Tommi Takala Elias Vilén Tuomas Laine
D2 Patrik Satosaari Rasmus Ikonen Janne Flekander
Kehittynein pelaaja Tsempparipelaaja
E1

Matias Rajaniemi
Juho Maattola
Topias Häkkänen
Pyry Pihlajaniemi

Pyry Paakki
Veikko Pelkonen

E2

Aatu Sarikka
Miika Honkanen
Lauri Kuru
Nuutti Vesanen

Veeti Suur-Askola
Niklas Lattu

F1

Tuukka Jaatinen
Joonas Karttunen
Niklas Rasikannas
Noa Ahlfors

Petja Lempinen
Jerry Valjakka

F2

Miko Kasurinen
Milo Laakso
Felix Pennanen
Luka Satosaari

Leevi Koskinen
Heri Mluge

Kehittynein pelaaja Tsempparipelaaja
A-B City Henri Uotila Sami Karlsson
C-juniorit Joel Helin Arttu Heroja
D-juniorit Veeti Rinnesalo Joona Tavila
E-juniorit Topias Rantanen Kristian Honkanen
F Etelä Teemu Purtilo Tuisku Räihä
F Pohjoinen Toni Käkönen Aleksi Ahola
  • Kauden valmentaja - Kari Eloranta -palkinto: Mika Arbelius C2 Team
  • Kauden juniorivalmentaja - Nuori Suomi -palkinto: Ville Kiiskinen E2
  • Kauden joukkueenjohtaja: Joni Lappalainen C2
  • Kauden huoltaja: Atte Lajula C1, Antti Helminen C2 Team, Jouni Paakki E1
  • Kauden seuratoimija: Alpo Leppänen C1
  • Hoppy Hockey & junnukiekkohenkilöt: Joni Kivimäki A-B City, Eemeli Lönnqvist C, Petri Kalliokoski D, Marko Honkanen E, Juha Panula F, Jaakko Mikkonen Kiekkokoulu
  • Pitkäaikaisesta seuratoiminnasta: Pirjo Laristo, Marita Moisander-Pohjonen, Karita Virta, Saku Pyyhtiä
  • Kauden erotuomari: Valtteri Parikka, LJT
  • Marko Jantunen -stipendi: Sebastian Repo (-96)
  • Pelicanstie-pelaaja: Veeti Luumi HeKi (-99)
  • Kehittynein D-juniori - Naisjaoston palkinto: Jerkko Rämö (-00)
  • Kauden A-nuori - Erkki Laine -palkinto: Hannes Björninen (-95)
  • Lupaavin juniori - Janne Laukkanen -palkinto: Miska Siikonen (-96)
  • Kauden maalivahti - Pasi Nurminen -palkinto: Akseli Eerola (-99)
  • Kauden puolustaja - Toni Lydman -palkinto: Eetu Sopanen (-96)
  • Kauden hyökkääjä - Marko Jantunen -palkinto: Sebastian Repo (-96)
  • Kauden ikäluokka - Jari Litmanen -palkinto: C2 (-99)
  • Kauden joukkue - Tuomo Järvinen -palkinto: B1 (96-97)
  • Edustustehtävät maajoukkueissa: Hannes Björninen (-95), Ville Väinölä (-96), Sebastian Repo (-96), Eetu Sopanen (-96), Toni Hannukkala (-97), Arttu Rämö (-97), Mikael Huhtala (-97), Lauri Heino (-97), Jarkko Pynnönen (-98)
  • Vuoden lastenliikuttaja 2013, PHLU
  • Kauden kunniamaininta 2013-14, SJL Häme
  • Vuoden tekijä (SJL/Häme): Johanna Kivelä (HH E)
  • Markus Juurikkalasta Lahden alueen taitovalmentaja.

Kausi 2012-2013

Kehittynein puolustaja Kehittynein hyökkääjä Gentlemanpelaaja
B1 Matti Okker Miska Siikonen Antti Heinikainen
B2 Eetu Rissanen Jonne Jantunen Nico Siitonen
C1 Jarkko Pynnönen Arttu Rämö Eetu-Santeri Koivunen
C2 Miska Riipinen Mauri Ojapalo Aku Hannula
D1

Toni Jutila
Topi Karinkanta

Santtu Kinnunen
Valtteri Helminen

Eevert Taipale
Ossi Loponen

D2

Jasperi Patrikainen
Julius Vesaaja

Juuso Pärssinen
Juuso Jämsen

Jesse Kenttämaa
Iiro Lallo

Kehittynein pelaaja Tsempparipelaaja
E1

Aatu Jämsen
Roope Haapala

Oskari Eerola
Jiri Pärssinen

E2

Eemeli Kallinen
Elis Ikonen
Veikko Pelkonen
Niko Venäläinen

Ville Rinne
Veeti Koivunen

F1

Eetu Keskinen
Kaarlo Kuusisto
Jirka Valjakka
Aatu Sarikka

Jesse Kiiskinen
Niklas Lattu

Kehittynein pelaaja Tsempparipelaaja
A-B City Rene Kivelä Roni Ahola
C-jun. Rene Rekola Tino Nieminen
D-jun. Eetu Kivelä Anton Markkanen
E-jun. Oskari Lång Leevi Timonen
F Etelä Noa Ahlfors Eetu Kivistö
F Pohj Petrus Stock Oula Seurujärvi
  • Kauden valmentaja - Kari Eloranta -palkinto: Vesa Petäjä C1
  • Kauden juniorivalmentaja - Nuori Suomi -palkinto: Henri Hänninen D2, Matti Forsell E2
  • Kauden joukkueenjohtaja: Alpo Leppänen C2, Seppo Vatanen E2
  • Kauden huoltajat: Harri Tupasela B1, Ari-Jukka Rautanen B2, Juha Juvonen D1, Jarno Lehtinen D2,
  • Hoppy Hockey junnukiekkohenkilöt: Janne Ruuska A-B City, Kalle Nikkilä C, Suvi Korhonen D, Johanna Kivelä E, Kristian Heinonen F, Tomi Virolainen Kiekkokoulu
  • Erikoispalkinto pitkäaikaisesta seuratoiminnasta: Anna-Maija Silvast, Tapani Alenius, Pasi Talasoja
  • Kauden erotuomari: Henna Koivuluoma LJT
  • Marko Jantunen -stipendi: Hannes Björninen (-95)
  • Jatkoon Huippu Pohjola -leiriltä: Jarkko Pynnönen (-98)
  • Pelicanstie -pelaaja: Leevi Tukiainen Pelicans 2000 (-00)
  • Kauden A-nuori - Erkki Laine -palkinto: Roope Elimäki (-93)
  • Kehittynein D-juniori - naisjaoston palkinto: Arttu Uuksulainen (-99)
  • Lupaavin juniori - Janne Laukkanen -palkinto: Ville Väinölä (-96)
  • Kauden maalivahti - Pasi Nurminen -palkinto: Emil Larmi (-96)
  • Kauden puolustaja - Toni Lydman -palkinto: Ville Väinölä (-96)
  • Kauden hyökkääjä - Marko Jantunen -palkinto: Sebastian Repo (-96)
  • Kauden ikäluokka - Jari Litmanen -palkinto: B1/B2 (-96)
  • Kauden joukkue - Tuomo Järvinen -palkinto: C1 (-97)
  • Edustustehtävät maajoukkueissa: Joonas Harald U17, Eetu Sopanen U17, Ville Väinölä U17, Miska Siikonen U17, Jonne Yliniemi U17, Mikael Huhtala U16
Kuukauden pelaaja Kuukauden toimihenkilö
Marraskuu Jiri Parviainen, D2 Lasse Jämsen, valmentaja, D2
Joulukuu Ville Väinölä, B1

Mika Arbelius, valmentaja, D1
Jarkko Piiparinen, ohjaaja, Kiekkokoulu

Tammikuu Roope Haapala, E1

Jani Erhama, huoltaja, F1
Seppo Vatanen, joukkueenjohtaja, E2
Kimmo Peltonen, valmentaja, E1

Helmikuu Eevert Taipale, D1

Jaakko Räty, valmentaja, C2
Jari Ahonen, joukkueenjohtaja, C1
Terhi Hokkanen, rahastonhoitaja, B2

Maaliskuu Jarkko Pynnönen, C1/C2

Marko Pykälä, valmentaja, B1
Mika Uuttu, huoltaja, Pelicans A
Pasi Volotinen, huoltaja, Pelicans A

  • Vuoden sinettiseura 2013, VALO.
  • Vuoden jääkiekkohuoltaja 2013 Mika Uuttu (Pelicans A & U17-maajoukkue)

Kausi 2011-2012

Kehittynein puolustaja Kehittynein hyökkääjä Gentlemanpelaaja
B1 Perttu Hynönen Eemil Marttila Teemu Lehtimäki
B Team Ville Ventovuori Kim-Jonas Pellikka Juuso Jukkola
B2 Eelis Turta Henri Tuominen Antti Suokas
C1 Ville Väinölä Mikael Huhtala Eero Kotilainen
C1 Team Justus Partanen Jasse Mertaranta Tuomas Eskeli
C2 Toni Hannukkala Eetu-Santeri Koivunen Jarkko Pynnönen
C2 Team Santeri Parviainen Casperi Suojärvi Joonas Talonpoika
D1

Saku Leppänen
Asko Poutanen

Jarno Lajula
Erik Halttunen

Miska Riipinen
Leevi Pekkarinen

D2

Toni Jutila
Waltteri Vannula

Arttu Uuksulainen
Valtteri Helminen

Eevert Taipale
Matias Toivainen

Kehittynein pelaaja Tsempparipelaaja
E1

Mikko Pulkkanen
Joona Lehtinen
Tommi Takala
Manu Räty

Roope Pohjanen
Miika Männikkö

E2

Atte Peltonen
Oskari Eerola
Patrik Satosaari
Veeti Parkkinen

Mikael Nordenswan
Perttu Partanen

F1

Mio Pekkarinen
Pyry Paakki
Matias Rajaniemi
Juho Maattola

Mikael Schneider
Sami Liukkonen

Kehittynein pelaaja Tsempparipelaaja
B-juniorit Juuso Kaukiainen Antti Perttunen
C-juniorit Riku Tormonen Juuso Kauppinen
D-juniorit Rami Tammela Jesse Laukkanen
E-juniorit

Sami Marjamäki
Joona Kivelä

Jesse Kenttämaa
Henrik Oksanen

F Etelä Eetu Mujunen Waltteri Viittanen
F Pohjoinen Miika Honkanen Niklas Lattu
  • Kauden valmentaja - Kari Eloranta -palkinto: Marko Pykälä B1
  • Kauden juniorivalmentaja - Nuori Suomi -palkinto: Marko Leinonen E2
  • Kauden joukkueenjohtaja: Päivi Eronen B Team, Jari Ahonen C2
  • Kauden huoltaja: Jari Heiskanen C2, Pasi Katajainen C2, Mika Fröberg D1, Veli Tuukkanen E2
  • Hoppy Hockey junnukiekkohenkilöt: Henri Taipale B, Kirsi Toivonen C & D, Niko Wallén E, Marika Viittanen F, Ville Kiiskinen Kiekkokoulu
  • Pitkäaikaisesta seuratoiminnasta: Riikka Kujala, Hannu Tossavainen, Petri Nokkonen, Janne Aronen, Seppo Tuominen
  • Kauden erotuomari: Anssi Loponen, LJT
  • Marko Jantunen -stipendi: Sebastian Kauppila (-94)
  • Jatkoon Huippu Pohjola -leiriltä: Toni Hannukkala (-97)
  • Edustustehtävät maajoukkueissa: Janne Juvonen U18, Mikko Aronen U18, Jesperi Viikilä U17, Joonas Harald U16, Jonne Yliniemi U16, Eetu Sopanen U16
  • Kehittynein D-juniori: Jarkko Pynnönen (-98)
  • Lupaavin juniori - Janne Laukkanen -palkinto: Eetu Sopanen (-96)
  • Kauden maalivahti - Pasi Nurminen -palkinto: Janne Juvonen (-94)
  • Kauden puolustaja - Toni Lydman -palkinto: Eetu Sopanen (-96)
  • Kauden hyökkääjä - Marko Jantunen -palkinto: Kasper Ruohonen (-96)
  • Kauden ikäluokka - Jari Litmanen -palkinto: E1 (-00)
  • Kauden joukkue - Tuomo Järvinen -palkinto: C2 Team (-97)

Kausi 2010-2011

Kehittynein puolustaja Kehittynein hyökkääjä Gentlemanpelaaja
A-jun. Mikko Saksola Mikael Kammonen Valtteri Kari
B1 Verneri Paunonen Taavi Vartiainen Joonas Karinkanta
B2 Tuukka Penttilä Niklas Kaartinen Aarno Lindqvist
B2 Team Sampsa Tuominen Janne Kannelniemi Timo Savola
C1 Nico Siitonen Jonne Yliniemi Toni Tulonen
C2 Emil Larmi (MV) Nathaniel Pennanen Jonne Saarikko
C2 Team Tuomas Raami Aleksi Pohjonen Tuomas Eskeli
D1 Toni Hannukkala Mikael Huhtala Aaro Putto
D1 Team Eero Saarinen (MV) Joonas Talonpoika Janne Heikkilä
D2 Asko Poutanen Martin Mäkinen Joonas Suominen
Kehittynein pelaaja Tsempparipelaaja
E1

Akseli Eerola
Henrik Pölönen
Veeti Vesterinen
Simo Veijola

Joona Nevalainen
Kalle Orelma

E2

Jiri Parviainen
Santeri Pyyhtiä
Teemu Natri
Oula Partanen

Juuso Helminen
Veeti Tuokko

F1

Patrik Satosaari
Jiri Valjakka
Kasperi Hakkarainen
Roni Väisänen

Valtteri Tuukkanen
Joni Hyvärinen

Kehittynein pelaaja Tsempparipelaaja
C-juniorit Mikael Könönen Mikael Hietanen
D-juniorit Antti Hattunen Arttu Salonen
E-juniorit Aleksi Koljonen Matias Toivainen
F Etelä Veeti Muttilainen Niko Venäläinen
F Pohjoinen Emil Kujala Aki Manninen
  • Kauden valmentaja - Kari Eloranta -palkinto: Tommi Niemelä C1
  • Kauden juniorivalmentaja - Nuori Suomi -palkinto: Saku Pyyhtiä E2
  • Kauden joukkueenjohtaja: Esko Kolsi B2, Maiju Rautanen C2
  • Kauden huoltaja: Harri Tupasela C1, Kari Saarilahti D1 Team
  • Hoppy Hockey junnukiekkohenkilöt: Terhi Ruuska C, Kirsi Toivonen D, Pekka Toivainen E, Matti Forsell F, Pete Valkeamäki Kiekkokoulu
  • Pitkäaikaisesta seuratoiminnasta: Jarmo Sopanen, Harri Väkeväinen, Kari Hänninen, Jari Kilpinen, Kari Räty, Kirsi Ekberg
  • Kauden erotuomari: Kasperi Räty, LJT
  • Marko Jantunen -stipendi: Roope Elimäki (-93)
  • Jatkoon Pohjola-leiriltä: Joonas Harald, Eetu Sopanen, Nico Siitonen, Jonne Yliniemi, Santeri Skofelt
  • Edustustehtävät maajoukkueissa: Mikko Aronen, U17
  • Kehittynein D-juniori - Naisjaoston palkinto: Leo Lampainen (-97)
  • Lupaavin juniori - Janne Laukkanen -palkinto: Jonne Yliniemi (-96)
  • Kehittynein maalivahti: Oskari Taari (-94)
  • Kauden maalivahti - Pasi Nurminen -palkinto: Joonas Harald (-96)
  • Kauden puolustaja - Toni Lydman -palkinto: Mikko Aronen (-95)
  • Kauden hyökkääjä - Marko Jantunen -palkinto: Jesperi Viikilä (-95)
  • Kauden ikäluokka - Jari Litmanen -palkinto: D2 (-98)
  • Kauden joukkue - Tuomo Järvinen -palkinto: C1 (95-96)

Kausi 2009-2010

Kehittynein puolustaja Kehittynein hyökkääjä Gentlemanpelaaja
A-jun. Sebastian Stenroos Joni Laukkanen Tero Juntunen
B1 Lauri Kastemäki Aatu Viljanen Elmo Moilanen
B2 Henri Niemi Niko Hatanpää Jaakko Klinga
C1 Mikael Åhman Saku Kaikkonen Johan Elfvengren
C Team Jonas Nieminen Jyri Pöyry Ville Ventovuori
C2 Otto Vehviläinen Kalle Manselius Jere Rutanen
D1 Matti Okker Jonne Saarikko Mika Juvonen
D1 Team Joona Kanden Ville Välilä Tino Heino
D2

Verneri Miettinen
Joonas Saarilahti

Tapio Haaga
Tomi Sassi

Riku Väisänen
Janne Heikkilä

Kehittynein pelaaja Tsempparipelaaja
E1

Niilo Fröberg
Saku Leppänen
Tommi Hovinen
Tino Järvinen

Elmeri Hovinen
Jarno Lajula

E2

Toni Jutila
Veeti Lehtinen
Eevert Taipale
Ossi Loponen

Tatu Hänninen
Jere Talasoja

F1

Oskari Aronen
Elias Lindqvist
Oskari Parviainen
Jonne Veikkolainen

Juuso Helminen
Miika Männikkö

Kehittynein pelaaja Tsempparipelaaja
C-juniorit Toni Laine Tomi Metzner
D-juniorit Niklas Hämäläinen Taneli Taipale
E-juniorit Arttu Pitkänen Troy Ravantti-Giltrap
F Etelä Jalmari Mattila Leevi Juselius
F Pohjoinen Tino Turunen Valtteri Tuukkanen
  • Kauden valmentaja - Kari Eloranta -palkinto: Vesa Petäjä B1
  • Kauden juniorivalmentaja - Nuori Suomi -palkinto: Tero Kaasinen Luistelukoulu
  • Esimerkillinen juniorivalmentaja: Petri Helenius D1
  • Kauden joukkueenjohtaja: Minna Nurminen C1
  • Kauden huoltaja: Seppo Tuominen C Team, Jarmo Lahdenne C2, Jari Heiskanen D2
  • Hoppy Hockey junnukiekkohenkilöt: Kirsi Toivonen E, Antti Pennanen F, Marko Leinonen F, Ville Kiiskinen Luistelukoulu
  • Pitkäaikaisesta seuratoiminnasta: Leea Rauske-Kuoppala, Sari Talasoja, Tarja Volotinen, Pasi Volotinen
  • Kauden erotuomari: Teemu Riikonen, LJT
  • Marko Jantunen -stipendi: Kimi Koivisto (-92)
  • Kehittynein D-juniori - naisjaoston palkinto: Eetu Sopanen D1
  • Lupaavin juniori - Janne Laukkanen -palkinto: Jesperi Viikilä C1
  • Lupaavin maalivahti: Joonas Harald D1/C2
  • Kauden maalivahti - Pasi Nurminen -palkinto: Heikki Tuomisto B1
  • Kauden puolustaja - Toni Lydman -palkinto: Lauri Kastemäki B1
  • Kauden hyökkääjä - Marko Jantunen -palkinto: Aatu Viljanen B1
  • Kauden ikäluokka - Jari Litmanen -palkinto: D1 & D1 Team (-97)
  • Kauden joukkue - Tuomo Järvinen -palkinto: C1 (-94)
  • Edustustehtävät maajoukkueissa: Saku Laitinen U16, Mikko Aronen U16, Joel Helle U16

   
Lisää uutisia
Kiekkoreipas ry
«  Heinäkuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Liity seuran jäseneksi
Kategoriat